środa, 06 maja 2009

Wciąż najczęściej pytacie o liczbę zdjęć, jakie można zgłosić do konkursu.

Powtarzamy: liczba zdjęć nie jest ograniczona. Możecie zgłosić tyle zdjęć, ile Wam się podoba!

Częsta wątpliwość jest też taka, czy jedna osoba może wziąć udział w więcej niż jednym konkursie.

Odpowiedź brzmi: tak, oczywiście, że może.

Pytania szczegółowe

- Czy w konkursie może brać udział osoba przebywająca za granicą, ale zameldowana w Polsce?

Tak, przyjmujemy, że ważny jest adres zameldowania na terenie Polski. Niestety, w przypadku otrzymania nagrody, odbiorca przebywający poza granicami kraju będzie musiał ponieść koszty wysyłki (vide regulamin).


- Czy w konkursie może brać udział osoba niepełnoletnia?
Tak, ale - zgodnie z regulaminem - za zgodą rodziców lub opiekuna prawnego. Zgoda taka musi być wyrażona już w momencie przystąpienia do konkursu. W przypadku publikacji pracy lub przekazania nagrody taką zgodę będzie trzeba dostarczyć na piśmie.

- mam problem z ładowaniem zdjęć... :(
Niestety, my jako Szkoła Foto nie jesteśmy w stanie pomóc każdemu, kto ma techniczny problem z zamieszczeniem swoich zdjęć konkursowych. Nie ma innej rady - musicie przeczytać objaśnienia na stronach Photoblog.pl lub FotoForum.gazeta.pl i... próbować! Skoro kilkudziesięciu tysiącom użytkowników udała się ta sztuka, to i Ty dasz radę! :)
15:36, fotoszkola
Link Komentarze (4) »
czwartek, 30 kwietnia 2009
Zgodnie z zapowiedziami, ogłaszamy nowe kategorie konkursowe. Do aktualnych, czyli

1. "Wolność - kocham i rozumiem"

2. "Mikrokosmos czyli bliżej niż blisko"

dodajemy dwie nowe. Oto one:

3. "Lepiej niż w lustrze" czyli portret światłem malowany. Zastanów się, jak zrobić portret, który pokaże prawdę o człowieku, opowie o nim historię. Jak uniknąć masówki, jak ustrzec się pstrykania zdjęć, które nadają się do paszportu, ale nie do wzbudzania zadumy :)

4. "Noc za ziemi" czyli gdzie szukać światła, kiedy go nie widać. Zajmijmy się fotografią nocną: zastanów się, jak robić zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych, a brak światła wykorzystać na swoją korzyść.

Na zdjęcia z tych dwóch kategorii czekamy do końca trwania naszego konkursu, czyli do 12 czerwca. Przypominamy, że na dwie pierwsze kategorie pozostają żywe jeszcze przez ponad dwa tygodnie - na zdjęcia czekamy do 15 kwietnia maja.

Więcej szczegółów, regulamin i linki - tam gdzie zwykle, czyli na stronie Szkoły Mistrzów Foto "GW".

A na zachętę dwa zdjęcia z już przez Was nadesłanych.

Aparaty w dłoń i powodzenia!


fot. dmuchawcelatawce


fot. dancemachine
16:43, fotoszkola
Link Komentarze (2) »
środa, 29 kwietnia 2009

Zbliża się weekend majowy, więc chciałbym Was zachęcić do sięgnięcia po aparaty fotograficzne. Będzie więcej wolnego czasu, mniej obowiązków, a część z Was zapewne wyjedzie odpoczywać w fajne miejsca. Zauważyłem, że bardzo mobilizujące dla fotografów jest oglądanie cudzych zdjęć - daje to możliwośc zobaczenia innego spojrzenia na interesujące nas tematy, pokazuje sposób rozwiązania problemów formalnych, czy wreszcie pozwala porównać własne umiejętności. Jeśli więc będziecie w plenerze, nie zapomnijcie o sprzęcie fotograficznym i spróbujcie zbliżyć się do tematu tak blisko, jak to tylko możliwe. Wybrałem kilka obrazów nadesłanych w kategorii „Mikrokosmos, czyli bliżej niż blisko”, które – mam nadzieję – okażą  się dla Was inspirujące. Możecie się również pobawić w próbę powtórzenia zdjęć, które Wam się spodobają. Nie chodzi o to, żeby powielać cudze pomysły, ale takie zadanie fotograficzne może przynieśc dużo nauki i satysfakcji.

fot. photograndstudio

fot. caligo

fot. photoadvanced

fot. matusiejeficz

fot. caligo

fot. agawww

fot. qksi


Pozdrawiam,
Rafał Szczepankowski

17:13, fotoszkola
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 kwietnia 2009

Przeglądając fotografie w kategorii „Wolność – kocham i rozumiem” naszła mnie pewna refleksja, którą muszę się z Wami podzielić. Niestety, jak wynika ze zdjęć, wolność przysługuje nam raczej od święta, nie jest dana na co dzień, ale wyszarpana z szarej codzienności – wolność to wakacje, urlop, beztroska i swoboda podróżowania. Wolność to sobota i niedziela i co gorsza, wolność to przywilej młodych.

Wybrałem kilka fotografii, które przedstawiają drogę ku wolności:


fot. phreneticus99

fot. phreneticus99

fot. neblinka

i człowieka w sytuacji, w której z całą pewnością można poczuć się wolnym:

fot. hammill1

fot. lulumakoka

fot. janusz0407

fot. bart8777

Na chciałem pokazać zdjęcie, które posiada coś, czego innym brakuje. Niby drobny element, ale znacznie poszerza jego kontekst. Mimo, że fotografia nie jest kolorowa, że przedstawia zwykłą alejkę w parku, to mówi o wolności więcej, niż pozostałe i – co dla mnie najbardziej istotne – stawia pytania, na które widz musi sobie odpowiedzieć. Piesek teoretycznie ma możliwość wyboru drogi, nie jest skrępowany smyczą, może pobiec w dowolnym kierunku, ale mimo to, spogląda na właściciela, jakby pytał – w którą stronę?

fot. hubertp2913


Pozdrawiam,
Rafał Szczepankowski

18:58, fotoszkola
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 20 kwietnia 2009

Przeglądając fotografie nadesłane na nasz konkurs w kategorii ”Mikrokosmos czyli bliżej niż blisko” zauważyłam, że większość z Was potraktowała temat bardzo dosłownie. Otrzymaliśmy tysiące zdjęć biedronek i koników polnych, kwitnących kwiatów oraz egzotycznych zwierząt. Wszystko to oczywiście wygląda bardzo malowniczo i efektownie, ale mało w tym można zauważyć inwencji oraz pracy twórczej autorów. W makrofotografii najciekawsze może być to, co trudno rozpoznać na pierwszy rzut oka, coś co wygląda abstrakcyjnie, gdy zdjęcie zwykłego liścia, płatka śniegu czy skrzydeł pszczoły bardziej przypomina abstrakcyjny obraz niż fotografię przyrodniczą.
Wśród nadesłanych prac znalazłam kilka, których autorzy podjęli wspomnianą próbę, chcieli pokazać coś więcej.

fot. blew11

fot. amentia

fot. sylwiazusi

Pozdrawiam
Beata Łyżwa - Sokół

17:16, fotoszkola
Link Dodaj komentarz »
piątek, 17 kwietnia 2009

Korzystając z tego, że właśnie zaczyna się weekend, spróbujemy potraktować nasze zajęcia nieco inaczej, niż dotychczas. Inaczej, nie znaczy lekceważąco. Wręcz przeciwnie! W dzisiejszej lekcji fotografii zajmiemy się arcyważnym zagadnieniem bezpośrednich przyczyn powstawania obrazów (na przykład fotograficznych).
Wiadome jest, że niektóre obrazy po prostu muszą powstać. Muszą i już. Koniec, kropka, autor się uparł i nie ma wyjścia. Wiem to po sobie, jak wewnętrzny głos szepce mi: bierz aparat i strzelaj, to nie ma siły, nawet zakaz fotografowania nie pomoże. Imperatyw twórczy bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Myślę sobie, że każdy fotograf ma tak samo. Tylko w ten sposób jestem w stanie wytłumaczyć sens niektórych fotografii. Bo jak można zrozumieć takie zdjęcie, jak jeden kolega strzela do drugiego kolegi, a trzeci wysyła to na konkurs w kategorii: ”Wolność – kocham i rozumiem”. Bo ja właśnie nie rozumiem. Jeśli Wy macie jakieś przeczucia, o co w tym chodzi, to proszę o komentarze do zamieszczonych poniżej zdjęć.

fot. sipe

Zamiast kolegów, lepiej jednak mieć koleżanki – nie strzelają z broni i chętnie pozują w słonecznym krajobrazie. Tylko po co ten parasol?

fot. shayba

Morze kojarzy mi się z wolnością, ale najwidoczniej świat nieożywiony ma podobne skojarzenia. Być może stąd się wzięła nadmorska peregrynacja dyni?

fot. rudolfzwolinski

Zwróciłem uwagę na ten portret uroczej dziewczyny i po wnikliwej analizie, nabrałem do niej szacunku. Spróbujcie tak beztrosko wygiąć prawą rękę, a zrozumiecie, o czym piszę.

fot. kochana666

Ale chusteczkowy samolot na uwięzi przerasta moje wieczorne zdolności percepcji...

fot. nika8668

I jeszcze dwie fotografie z kategorii ”Wolność...”

fot. olunia0082

fot. kasia7873

Pozdrawiam,
Rafał Szczepankowski

23:06, fotoszkola
Link Komentarze (1) »
czwartek, 16 kwietnia 2009

Mikrokosmos ma wielu podglądaczy i wiernych obserwatorów. Przeglądając zdjęcia nadesłane na konkurs w kategorii  ”Mikrokosmos, czyli bliżej niż blisko” mam wrażenie, że makrofotografia to Wasza ulubiona technika fotograficzna. Sam kiedyś próbowałem w niej swoich sił i pamiętam, że po zamontowaniu pierścieni makro do mojego zenita otworzył się przede mną całkiem nowy świat i pole do fotograficznej eksploracji. Dlatego nie jestem zaskoczony ilością zgłoszonych zdjęć.  Zazwyczaj skupiacie się na świecie przyrody – nie sposób pokazać wszystkich dobrych zdjęć, gdyż jest ich naprawdę dużo, w tym profesjonalnych – ja wyłuskałem kilka smakowitych klatek.
Pięknych kwiatów i zbliżeń wnętrz kielichów nie sposób policzyć, jak na przykład to poniżej

fot. radicalis
Ale można posunąć się jeszcze dalej, by zaspokoić ciekawość i dotrzeć z aparatem do wnętrza kwiatu

fot. fotoluk


Obok flory dominuje również fauna. Wybrałem jedno ujęcie  nieśmiertelnej biedronki, żeby pokazać wzorcową kompozycję.

fot. atamanek

Zdjęcie zbudowane jest z dwóch planów – pierwszy, ostry przedstawia biedronkę na wygiętej, prążkowanej łodydze (przez co zyskuje nieco dynamiki), drugi, nieostry to jednolite tło -  i oparte na dwóch barwach: zielonej i czerwonej. Zestawienie tych dwóch kolorów zawsze dobrze wygląda. Dodatkowym atutem jest jednolity, zielony kolor tła, zarówno w pierwszym, jak i drugim planie oraz umiejscowienie biedronki – niecentralnie, bliżej prawego boku. To przesunięcie jest wynikiem ruchu owada z prawej strony w lewą. Przez ten zabieg powstaje wrażenie, że biedronka ”ma gdzie iść” i nie ucieka nam z kadru, ale w niego wchodzi. Gdyby jeszcze coś nas zaskoczyło w tym prostym ujęciu, byłoby idealnie – a tak jest poprawnie.
Zabawna jest fotka z lecącym owadem –  również dobrze zbudowana, ale dodatkowo zawiera w sobie coś, co każe zastanowić się nad kontynuacją uchwyconej scenki, przez co zostaje na dłużej w naszej pamięci.

fot. atamanek


Wybrałem również mrówkę skuszoną słodką kroplą i niepokojący thriller ze świata owadów.

fot. libelka

fot. rafael86


Pozdrawiam,
Rafał Szczepankowski

22:46, fotoszkola
Link Dodaj komentarz »
środa, 15 kwietnia 2009

Tak przynajmniej można sądzić po Waszych zdjęciach nadesłanych na nasz konkurs w kategorii: Wolność. Kocham i rozumiem. Spośród setek zdjęć wybrałem kilka, które przykuły moją uwagę. Błękit to kolor nieba, a jeśli niebo, to piękne widoki, loty na paralotni i.... skoki. Tych ostatnich przysyłacie chyba najwięcej. Niestety, nie jest to zbyt oryginalny temat, stąd duża powtarzalność. Jeśli więc nie macie genialnego pomysłu na takie zdjęcie, dobrze jest wykonać przynajmniej poprawne, atrakcyjne ujęcie, jak te poniżej. Pokazują radość, są bezpretensjonalne i energetyczne. Zwróćcie uwagę na napis na koszulce skaczącej dziewczyny - warto dbać o takie smaczki.

fot. nanai

fot. patrycja15l

I inne ujęcia z niebem:

fot. littleillusion

fot. szymelfejnik

Błękit to również kolor wody. Zdjęcie pokazane poniżej wybrałem trochę przekornie, bo przedstawia wolność na wyciągnięcie ręki, ale jednak niedostępną. I takich rozwiązań chciałbym, żebyście poszukali. Temat nie musi być podany wprost, dobrze, gdy zawiera jakąś niespodziankę, coś co może nas zaskoczyć.

fot. izabel17


Pozdrawiam,
Rafał Szczepankowski

23:19, fotoszkola
Link Dodaj komentarz »
Jak minęły święta? Jakie fotograficzne łupy na Waszych kartach i dyskach (a może i u kogoś na kliszach)?
wtorek, 07 kwietnia 2009
Witamy wszystkich uczestników konkursu foto! Zaskoczyło nas Wasze zainteresowanie i liczba zdjęć, jakie przesyłacie na konkurs. Ponieważ macie trochę pytań i wątpliwości, tu będziemy odpowiadać na najczęstsze z nich, żeby wszyscy mogli skorzystać :)
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 8